Liensberger, campioană mondială la Slalom

Katharina Liensberger (sursa: facebook/cortina2021

Cu evoluții perfecte în cele două manșe ale probei de slalom, Katharina Liensberger și-a adjudecat titlul mondial. Ea a încheiat, astfel, Campionatele Mondiale de Schi Alpin de la Cortina d’Ampezzo cu un total de două medalii, după ce, joi, obținuse bronzul la Slalom Uriaș.

Pe locul secund s-a clasat slovaca Petra Vlhova, aflată și ea la a două medalie din cadrul acestei ediții a CM. Ea obținuse, luni, argintul la Combinata Alpină.

Ultima treaptă a podiumul probei de slalom a fost ocupată de Mikaela Shiffrin. Sportiva americancă a reușit să termine această competiție cu patru medalii. Aur la Combinata Alpină, argint la Slalom Uriaș și bronz la Slalom Super-Uriaș și la Slalom.

Singura româncă prezentă la startul probei de Slalom, Ioana Maria Constantin, a încheiat pe locul 34.

Ultima întrecere din cadrul acestei ediții a Campionatelor Mondiale de Schi Alpin, Slalomul masculin, va avea loc duminică, cu începere de la ora 11:00. La startul calificărilor de sâmbătă s-au înscris 112 sportivi, printre care și românul Ștefan Alexandru Stefănescu. Din păcate, acesta a ratat calificarea în manșă secundă.