Olimpiada de la Beijing. Paul Pepene, locul 28 în proba de skiatlon

Schiorul de fond Paul Pepene a terminat duminică pe locul 28 proba de skiatlon, 15 km clasic +15 km liber.

Schiorul român a plecat al 38-lea din start și a fost la jumătatea probei pe locul 25. El a încheiat cursa în 1h 22:44.4, a anunțat Comitetul Olimpic și Sportiv Român (COSR).

Medalia de aur a fost câștigată de Alexander Bolshunov (Comitetul Olimpic din Rusia), argintul i-a revenit lui Denis Spitsov (Comitetul Olimpic din Rusia), în timp ce bronzul a fost câștigat de Iivo Niskanen (Finlanda).

Paul Pepene a egalat la Beijing recordul de participări la Jocurile Olimpice al lui Zsolt Antal și va deveni al doilea fondist cu 4 ediții olimpice la activ.

Rezultatele sportivilor români după prima zi de la Olimpiadă, aici.

Scris de: Călin Pop

Ski&Outdoor Magazine este un proiect independent, care nu aparține niciunui trust și care se finanțează doar prin eforturi proprii, iar spațiile de publicitate sunt limitate.

Dacă îți place proiectul nostru și împărtășești aceleași valori, poți contribui și tu.