Vlad Dascălu, locul 4 în prima cursă scurtă a sezonului

Ciclistul român Vlad Dascălu a ocupat locul patru în prima lui cursă scurtă a anului, în Cehia.

Vlad Dascălu a terminat pe locul 4 la UCI MTB World Cup: Nové Město na Moravě, în Cehia.

„Locul 4 la prima mea cursă scurtă a sezonului. Abia aștept ziua de duminică”, a scris vineri seara pe Facebook Vlad Dascălu.

Potrivit Federației Române de Ciclism, Vlad Dascălu s-a poziționat foarte bine încă de la start, intrând în primul tur pe poziția a 6-a.

În turul 7, el a ajuns pe locul 2.

El a intrat al doilea în cățărarea dinainte de sprintul final și a încheiat cursa pe locul 4.

Câștigător a fost germanul Luca Schwarzbauer, iar locurile doi și trei au fost ocupate de britanicul Thomas Pidcock și elvețianul Filippo Colombo.

Ciclistul român Vlad Dascălu a terminat în urmă cu o săptămână pe locul 3 la UCI Mountain Bike World Cup. Sportivul de 24 de ani s-a mai clasat în acest an pe locul 3 la o etapă de Cupă Mondială din Brazilia. Detalii, aici.

Scris de: Călin Pop