Ania Caill, două clasări pe podium la Campionatele Sloveniei

Sportiva română Ania Caill a reuşit două clasări pe podium în probele de slalom super-uriaş din cadrul Campionatelor Naţionale de schi alpin ale Sloveniei, sâmbătă, la Tarvisio (Italia).

Caill a ocupat locul al treilea în prima cursă, cu timpul de 1 min 11 sec 68/100, fiind devansată de Candace Crawford (Canada), 1 min 11 sec 12/100, şi de Nadine Fest (Austria), 1 min 11 sec 39/100.

Wow, sunt super fericită să termin sezonul de Super G cu două podiumuri alături de 2 fete puternice din Circuitul Cupei Mondiale, la campionatul național al Sloveniei organizat in Italia. Rezultate care vin deja după 2 top 10 obținute la Campionatele Franței de viteză în urmă cu câteva zile. Suntem pe drumul cel bun, tot înainte, a spus Ania Caill.

O altă româncă, Diana Andreea Renţea, s-a clasat pe locul 35, cu 1 min 17 sec 91/100, din 48 de sportive aliniate la start.

În cursa din cadrul Naţionalelor de juniori, podiumul a fost identic, cu Crawford pe primul loc (1:11.80), urmată de Fest (1:11.82) şi Caill (1:12.55). Renţea s-a clasat pe locul 39 (1:18.06), din 47 de sportive.

La masculin, Alexandru Ştefan Ştefănescu a terminat 51 în primul slalom super-uriaş (1:13.25), Hunor Szoke a încheiat pe 61 (1:14.55), iar Andrei Tudor Stănescu a abandonat în prima manşă.

În a doua cursă, Ştefănescu a încheiat pe 59 (1:14.92), Szoke pe 67 (1:16.45), iar Stănescu nu a mai luat startul.