Cristiana Simion, campioană mondială la alergare montană

sursa: Facebook / World Mountain Running Championships 2019

Cristiana Simion este noua campioană mondială la alergare montană de distanță lungă. Acesta a terminat prima cursa de 41,05 kilometri cu diferență de nivel de 2184 de metri. Competiția a avut loc în Argentina, la Villa de Angostura.

Sportiva a terminat cursa în 3 ore 49 de minute și 57 de secunde. Ea le-a depășit pe cele două atlete din Franța, Adeline Roche (3h-51 min.-56 sec.) și Blandine L’Hirondel (3h-52 min.-07 sec.). Traseul a fost unul extrem de dificil, cu coborâri dure și urcări prin zăpadă.

România a avut rezultate bune și la echipe: locul 3 la feminin, după Franța și Spania, și locul 5 la masculin, unde titlul de campioană mondială a fost câștigat de Spania.

La Campionatul Mondial de alergare montană (World Mountain Running Championships) au participat peste 400 de sportivi din 45 de țări.

Scris de: Bianca Șomlea