Daniel Crista, două medalii de aur la Cupa Națiunilor la ciclism

Ciclistul Daniel Crista a obținut în weekend două medalii de aur la Cupa Națiunilor de la Cali, Columbia, la proba de urmărire individual și în cea de omnium.

La urmărire individual 4000 m, Crista a fost cel mai rapid din finală după ce în calificări stabilise un nou record național al probei. În ultimul act, Daniel Crista a dominat duelul cu ciclistul columbian Penaloza-Bryan Gomez și cu timpul de 4:25.712 a câștigat aurul, a transmis luni Comitetul Olimpic și Sportiv Român. Pe locul trei a terminat un alt columbian, Henao Julian Osorio.

La omnium, stelistul a câștigat scratchul, a terminat pe locul secund cursa de tempo race, a fost pe locul 5 în cursa cu eliminare și pe poziția a 3-a în cursa pe puncte. Cu totalul de 128 de puncte, Crista i-a învins pe columbianul Juan Arango Carvajal și pe chilianul Julian Osorio Henao.

Pentru ciclistul român urmează Campionatul Mondial pe Velodrom, în octombrie, în Franța, potrivit COSR.

Scris de: Călin Pop