Snowboard: Patric Iluț, 4 medalii de aur la etape de Campionat Mondial

Patric Iluț (aka the flying boy) a făcut senzație ca competițiile de snowboard din Croația. În vârstă de 12 ani, sportivul din Baia Mare a participat săptămâna aceasta la 4 etape de Campionat Mondial FIS: 2 discipline de snowboard, Big Air și Slopestyle.

Competițiile au avut loc în snowparkul din Platak. Patric a participat la categoria lui de vârstă, Under15 (U15) și a concurat cu alți 60 de copii și tineri. După calificările dominate de Patric, sportivul român a terminat pe locul 1 la toate cele patru concursuri și a obținut importante puncte FIS.

A fost o atmosferă super care mi-a lipsit enorm în ultima vreme, dată fiind situația mondială. Mă bucur că am putut participa și, bineînțeles, pentru că am reușit să iau aurul la toate cele 4 concursuri, a spus Patric Iluț.

Concursul s-a desfășurat în perioada 24-26 ianuarie. Următoarea oprire pentru Patric Iluț este în Bosnia și Herțegovina, undeva va participa la alte etape de campionat mondial: 3 concursuri de Bir Air și 3 de Slopestyle.

Descoperă povestea lui Patric Iluț și află mai multe despre rezultatele lui la competiții europene și mondiale, aici.

Scris de: Bianca Șomlea